Az újdonsült szülőkben ezer kérdés kavarog, attól az örömteli pillanattól kezdve, hogy kiderül, hamarosan kisbaba érkezik a családba. Általában a top 3 kérdés között szerepel, hogy vajon mikortól alussza át majd a baba az éjszakát? Teljesen természetes, hogy ez a kérdés mindannyiunkban felmerül, hiszen mindenki akkor boldog és kiegyensúlyozott, ha a baba és a szülők is kipihentek. Hogy mikor jön el ez a pillanat, rendkívül összetett kérdés, és mint annyi mindent, ezt is rengeteg tényező befolyásolja.

Ebben a cikkben összegyűjtöttünk számos fontos és naprakész információt a babák alvásával kapcsolatosan, ezért érdemes elmentened a könyvjelzők közé, hogyha szükséged lesz rá, könnyedén visszatalálj ide!

A babák alvásának fejlődési szakaszai

A baba az anyaméhben számára rendkívül ideális állapotban éldegél, ahol nem zavarja őt semmilyen külső körülmény: éhség, nedves pelenka, erős fények vagy zajok. A születést követően az újszülöttek elég éberen, kíváncsian fedezik fel a körülöttük lévő világot, ismerkednek az anyukájukkal, figyelnek a hangjára.

Az első pár napban semmiféle rendszer nincsen az alvási ritmusukban, azon kívül, hogy még rengeteget alszanak. Hatással van rájuk a születésükkel járó adrenalinsokk és a kifáradás, az új környezet, valamint a kórházi élet sokszor hektikus körülményei is.

A hazatérést követően tudunk a babák számára nyugodt, harmonikus, biztonságos körülményeket teremteni, hogy kialakulhasson az alvásmintájuk, ami ebben a korban még elég kiszámítható. Általában a korgó pocak ébreszti fel őket, majd az alvást követően egy kicsit nézelődnek, és újra elálmosodnak. Az újszülöttek átlagosan 14-17 órát alszanak egy nap, éjszaka is megéheznek 2-3 óránként, és általában mindössze 30-60 perceket képesek ébren tölteni.

Az 1-3 hónapos babák esetében sem beszélhetünk még kiszámítható napirendről, de már túl vagytok az első hetek összehangolódó fázisán. A szülők felismerik az éhség, fáradtság vagy épp a diszkomfort érzés jeleit. Már megfigyelhető, hogy a baba általában mennyi idő után álmosodik el, és milyen gyakran éhezik meg. Az 1-2 hónapos babák éjszaka és nappal is átlagosan 2-3 óránként jelzik, hogy éhesek.

Ahogy telnek a hetek, a pici baba egyre többet tud enni, így ezek a szakaszok hosszabbodhatnak, és egyre több időt töltenek napközben is ébren. A kisbabák 2 hónapos koruk körül kezdik el megkülönböztetni a nappalt az éjszakától, így innentől már számíthatunk arra, hogy növekszik az éjszakára eső alvásmennyiség, és csökken a napközben alvással töltött órák száma.

3 hónapos koruktól már kialakulhat egy jól követhető napirend. A babák addigra már megtanulják az éjszaka és a nappal közötti különbséget, és általában 10-12 órát alszanak éjszaka. Vannak babák, akik ilyenkor már átalusszák az éjszakát, és persze olyanok is akik, még többször ébrednek. A napközbeni alvások száma még általában három, de ez függ a baba habitusától. Az éjszaka jól és hosszan alvó babáknál előfordulhat, hogy csak rövidebbet vagy kevesebbszer alszanak napközben.

A baba alvását sok minden befolyásolja és boríthatja, az első hetekben ilyen a hasfájás, majd a növekedési ugrások, később a fogzás, a szeparációs szorongás és a mozgásfejlődés mérföldkövei is megzavarhatják az alvási rutint.

Mekkora a babák alvásigénye?

A kisbabák nem egyformák, ezért akkor sincsen semmi baj, ha a gyerekünk nem tankönyv-szerűen “működik”, ugyanakkor sok szülőnek támpontot ad, ha látja, hogy nagy átlagban mikor mit csinálnak a babák a fejlődésük során. Így van ez az alvással kapcsolatban is.

  • Az újszülöttek 16-17 órát alszanak, és 2-3 óránként ébrednek enni.

  • 1-3 hónapos kor között 14-16 órát alszanak, melyből még a napközbeni alvások is 6-7 órát tesznek ki.

  • 3-6 hónapos kor között is 14-16 óra alvás a jellemző, de napközben 4-5 órát alszanak összesen, jellemzően háromszor.

  • 6 hónapos kortól a babák napközben általában kétszer alszanak összesen 3 órát, éjszaka jellemzően 10-11 órát szundítanak.

  • Az egyévesek alvásigénye kb. 10-12 óra, és napközben általában már csak egyszer alszanak, ebéd után, aminek hossza teljesen változó lehet, a 30 perctől a 3 órás intervallumig minden előfordulhat.

Hogyan segítsük a baba alvását?

Alakítsunk ki egy lefekvés előtti rutint. Esténként ez kezdődhet a fürdetéssel, majd folytatódhat az esti etetéssel. Énekelhetünk halk altatódalt, a nagyobbacskáknak mondhatunk mesét. Szüntessük meg az erős zajokat és fényeket, csendesedjünk el egy kicsit. Napközbeni alvásnál is segítünk a kicsiknek azzal, ha besötétítünk a szobában, könnyebb így elaludniuk, mint nappali világosban.

Ne feltétlenül az órához igazítsuk a fektetés időpontját, hanem azt figyeljük, hogy mennyit volt ébren a baba. Ha tudjuk, hogy 2 órát tud vidáman és jókedvűen ébren lenni, akkor ne várjuk meg feltétlenül az álmosság jeleit, hanem még előtte kezdjük el az altatást, hiszen az elalváshoz is időre lesz szüksége. Ha már álmos és fáradt, akkor nehezebben alszik el.

Próbáljátok ki a pólyát. Az első hónapokban nagyon sokat segít a bebugyolálás, mert ez megnyugtatja a babát. Attól működik, hogy a kiiktatja a babák “starter reflexét”, tehát az újszülött nem ébreszti fel magát azzal, hogy valamilyen külső ingerre összerándul.

A cumi is óriási segítség a bébik számára, könnyebben megnyugszanak, ellazulnak és elalszanak. Természetesen nem minden kisbaba fogadja el a cumit, van aki, az ujjacskáját vagy épp egy szundikendőt használ segítségül az álomba merüléshez.

Hogyan és mikortól aludjon el egyedül a baba?

Az együttalvás vs. különalvás olyan téma, ami komoly viharokat kavarhat a szemléletek hívei között, ezért a legjobb tanács, hogy mindenki úgy csinálja, ahogy nekik és a babájuknak a legjobb. Egyes nemzetközi tanulmányok szerint, ha egy szobában – nem egy ágyban – alszunk a babával, az csökkenti a bölcsőhalál kockázatát, ezért minimum a baba féléves koráig javasolják a közös hálószobában alvást. Ugyanakkor azt is megvizsgálták, hogy a külön helyiségben alvó babák hosszabban és zavartalanabbul aludtak, és természetesen a szülők is kipihentebbek voltak a nap folyamán.

Hogyan szoktassuk a saját ágyába a babát? Lássunk pár technikát:

  • Maradjunk mellette egy kis ideig, simogassuk, majd mindig csökkentsük egy kicsit a jelenlétet.

  • Tegyük az ágyba a kedvenc alvókendőjét, ami megnyugtatja.

  • Adjunk a babára kényelmes, puha hálózsákot, amit nem tud lerúgni magáról.

  • Kapcsoljuk be a légzésfigyelőt, és ha van, a babamonitort, így a szülőként is könnyebb átadni magunkat a megérdemelt pihenésnek, hiszen a készülék azonnal jelez, ha a babánknak szüksége lenne ránk.

Pippadu TIPP: Még nagyobb biztonságban érzi magát a baba a kiságyban, ha egy babafészekbe helyezed, ami körülöleli őt, hasonlóan mint korábban az anyaméh. Együttalváshoz is kiváló, hiszen a szélek megóvják őt attól, hogy leessen az ágyról.

Mi zavarhatja a baba alvását?

Rengeteg oka lehet annak, ha a baba alvási ritmusa megbomlik, melyek közül talán ezek a leggyakoribb indokok:

  • Az első pár hétben sok szülő tapasztalja, hogy a baba napközben kiválóan alszik akár zajban is, nem igényli, hogy lábujjhegyen közlekedjenek körülötte. Aztán pár hónapos korban ez megváltozhat és a hirtelen zajok, csengetés, csörömpölés mind-mind megakadályozza a zavartalan álomba merülést.

  • 4 hónapos kor környékén indul meg a fogzás, ami szintén megzavarhatja a pici alvási rutinját, és számíthatunk pár álmatlan vagy nagyon nyűgös éjszakára is.

  • A növekedési ugrások is befolyásolhatják, hogy mennyit és milyen minőségben alszik a baba. Amikor a pici egy növekedési ugráshoz ér, akkor több táplálékra van szüksége, így akár éjszaka is gyakoribbak lehetnek az ébredések és hosszabbra nyúlhatnak az etetések.

  • A szeparációs szorongás, ami általában 8 hónapos kor környékén jelentkezik először, szintén összezavarhatja az éjszakai és napközbeni alvások ritmusát.

  • De közbeszólhat bármilyen apróbb vagy komolyabb betegség, ami orrfolyással, köhögéssel vagy lázzal jár. Ilyenkor nehezebben alszanak el a babák és teljesen érthető módon nyűgösebbek is.

  • Olyan banális dolgok is megzavarhatják a baba álmát, mint egy átázott pelus vagy egy elkallódott cumi.

A jó hír, hogy egyszer minden múlt időbe kerül, egy idő után visszatérnek a nyugodt éjszakák, és a baba és a mama is kipihentebb lesz.

Pippadu TIPP: Tölts le egy fehér zaj applikációt vagy szerezz be egy fehér zaj készüléket, ami kiszűri a élesebb zajokat és a babák hosszabban, pihentetőbben alhatnak. Nektek pedig nem kell bekapcsolva tartani a porszívót vagy a hajszárítót. 😊

Hogyan etessük éjszaka a babát?

Mi is segíthetünk a babánknak, hogy megtanulja a nappal és az éjszaka közötti különbséget. Ennek egyik módja, hogy az éjszakai etetéseket végezzük csak kevés fényt kapcsolva, és a lehető legnagyobb csendben. Amennyiben nincs szükség peluscserére, akkor elhagyható, hiszen az öltöztetéssel csak felébresztenek a babát. Ha a kicsi fekve, nyugodt tempóban szopizott és visszaaludt, és láthatóan nem zavarja semmi, akkor büfiztetés miatt ne ébresszük őt fel.

Éjszakai táplálékra általában a babáknak 6-9 hónapig van szükségük, ezt követően már nem feltétlenül az éhség ébreszti őket.

Mit tegyünk, ha többször is felébred éjszaka?

Az első pár hónapban, amíg enni kel fel a picúr, teljesen természetes az éjszakai ébredés. Ha már nem enni ébred, akkor próbáljunk rájönni, hogy mi zavarhatja a babát. Az éjszakai ébredéseknek számos oka lehet.

Kereshetjük az okokat a napirendnél, előfordulhat, hogy eljött az ideje, hogy csökkentsük a nappali alvások számát. Elképzelhető, hogy a babát túl sok inger éri, ezért vált nyugtalanná az alvása, esetleg csak testi közelségre vágyik.

A saját kisbabánk igényeit szem előtt tartva, és az anyai ösztöneinkre hallgatva, keressük meg a nyugodt éjszakákhoz vezető megoldást.

Pippadu TIPP: Bár a folyamatos fáradtságnál és kialvatlanságnál kevés dolog viseli meg jobban a szülőket, próbáljunk meg a legnyűgösebb éjszakákon is nyugodtak maradni – akkor is, ha ez a legnehezebb –, hiszen a szülő fokozódó feszültsége nem segít a babának a visszaalvásban. Osszátok meg egymás között az éjszakai felkeléseket, így legalább az egyik szülő tud pihenni addig, amíg a másik megnyugtatja és visszaaltatja a babát.

Mikor forduljunk orvoshoz vagy tanácsadóhoz?

Ha az éjszakai ébredések száma a hónapok előrehaladtával nem csökken, hanem ellenkezőleg, inkább nő, a kialvatlanság pedig mindenkit nagyon megvisel, akkor érdemes segítséget kérni egy olyan személytől, akiben megbízunk. Legyen az a gyerekorvos, a védőnő vagy épp egy olyan tanácsadó, aki kifejezetten alvási problémákra specializálódott.

Ne féljünk segítséget kérni, a baba fejlődése miatt is nagyon fontos, hogy az alvása kiegyensúlyozott legyen, és persze szülőként is akkor tudunk helyt állni napközben, ha éjszaka megfelelően tudunk pihenni.

Nyugodt éjszakákat és kipihent, jókedvű babákat kívánunk minden kedves vásárlónknak és olvasónak!

Ezek is érdekelhetnek

2024 november 25 — Orsolya Lele
Keresőszavak: bloggle