Utazás babával: mire érdemes figyelni?
Talán még a feketeöves szülőknek is fejtörést okoz, miként tervezzenek meg egy utazást babával vagy kisgyerekkel úgy, hogy a család minden tagja pozitív élményként élje meg a kiruccanást. De neked nem fog!
Ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, amiket érdemes figyelembe venni, amikor útra kel a kiscsalád. Előrebocsátjuk, hogy lesznek olyan dolgok, amikre fel tudtok készülni és találkozhattok olyan helyzetekkel is az utazás során, amikor improvizálni fogtok. Ettől lesz a közös utazás nagy kaland!
A blogban ezekről olvashatsz:
Az utazás megtervezése
Minden kaland otthon kezdődik: egy alapos, minden szempontot figyelembe vevő tervvel. Ha kellően felkészültnek érezzük magunkat, akkor nyugodtabban telik a készülődés is. Tény, ha a szülők nem feszültek, akkor a kicsik is sokkal kiegyensúlyozottabbak lesznek az utazás során.
Nagyon gyakori, hogy azok a szülők, akik először utaznak a babájukkal – érthető módon – rettentően izgulnak, hogy minden rendben legyen. Az utazás végén általában úgy érzik, hogy felesleges volt ennyit idegeskedni, a gyerkőcöt egyáltalán nem zavarta meg a helyszínváltozás, a napirend borulása, és nem várt módon, tökéletesen alkalmazkodott az utazással járó szokatlan helyzetekhez.
Az úticél és szállás kiválasztása
Az úticél és a szállás kiválasztása kulcsfontosságú része az utazásnak. Szinte minden esetben az egyéni preferenciák alapján születik meg a döntés.
Sokan már a családtervezés időszakában tudják, hogy a gyermek érkezése nem fogja őket meggátolni abban, hogy hosszú, külföldi utazásra induljanak a babával. Amint elérkezettnek érzik az időt felkerekednek, és babával együtt folytatják a világjárást.
A legtöbb család először rövidebb utakat szervez, kicsit “tesztelik” mit bír a pici, na meg persze, ők maguk! Sokszor olyan helyet keresnek fel, amit már jól ismernek korábbról, hiszen ez ad egyfajta biztonságérzetet.
Ma már rengetegféle baba- és családbarát szállás közül válogathattok, érdemes átgondolni, hogy az aktuális életszakaszhoz, melyik illik a legjobban. Lássunk egy pár példát!
Család- és gyerekbarát szállodák, hotelek – bizonyos szállodák kifejezetten a kisgyerekes családok számára kínálnak fantasztikus programlehetőségeket, és olyan szolgáltatásokat, mint a babaágy, pelenkázó asztal, bébiszitter szolgálat, játszóházak, gyerekmedencék, kültéri csúszdaparkok és játszóterek, sőt az étkezéseknél is odafigyelnek arra, hogy a legkisebbek pocakja is biztosan megteljen finom falatokkal.
Apartmanok és nyaralóházak – ha hosszabb útra indultok és több időt töltenétek egy helyen, akkor érdemes apartmant vagy nyaralóházat bérelni. Az ilyen szálláshelyeken általában nagyobb a tér, van lehetőség arra, hogy saját konyhában készüljön a baba kedvenc étele.
Mindenképpen érdemes utánajárni, hogy mennyire felszerelt a konyha, van-e lehetőség főzésre, ételmelegítésre, mennyire biztonságosak a szobák kialakítása egy kisbaba vagy egy örökmozgó kisgyerek számára.
Airbnb lakások – az Airbnb és más hasonló platformok lehetőséget biztosítanak arra, hogy igazán otthonos környezetben vakációzzatok, de mindenképpen nagy körültekintéssel kell választani bérleményt.
Fontos figyelni, hogy biztonságos legyen a legkisebbek számára is. A veszélyes lépcsőket, éles sarkokat érdemes kerülni. A szálláshely kiválasztásánál a lokáció is nagyon meghatározó. Élvezzen előnyt az a hely, ami közel van a látványosságokhoz, éttermekhez, jó a közlekedés, és ha esetleg szükség lenne rá, akkor orvosi ellátás is van a közelében.
Az utazás időzítése
Utazni, vakációzni egész évben lehet, sőt kisebb gyerekekkel vagy babákkal megfontolandó kerülni a főszezonokra jellemző nyüzsgést.
A babák életük első pár hónapjában még sokat alszanak, így tapasztalatunk szerint többnyire könnyű velük az utazás. Ugyanakkor az immunrendszerük még fejlődőben van, ezért ajánlott a zsúfolt helyek elkerülése, 2 hónapos korukig feltétlenül. Ebben az időszakban a baba napirendje többször változhat, amihez szülőként igyekszünk alkalmazkodni. Esetleg ekkor még mi is fáradtabbak lehetünk, amire ugyancsak érdemes gondolni az utazás tervezésekor, és az úticél kiválasztásakor.
A 3-12 hónapos babák már sokkal érdeklődőbbek és nyitottabbak. Vannak viszont kialakult étkezési és alvási rutinjaik, melyeket nem hagyhatunk figyelmen kívül. Egy tengerentúli utazás, az időeltolódás és az ezzel járó jetlag miatt, nagyobb előkészületekkel járhat, mint amikor időzónán belül mozgunk a kicsikkel.
Az 1-2 éves totyogók már aktívak és kíváncsiak is. Nekik már érdemes olyan programokat szervezni, ahol “felfedezhetik a világot”. Tökéletes célpont lehet akár egy állatkert vagy vadaspark. Ugyanakkor fontos a napi programba betervezni a pihenőket is, hiszen még szükségük van a napközbeni alvásra.
Pippadu TIPP: Legyél rugalmas! Az utazás során adódhatnak váratlan helyzetek, de bízz magatokban, meg tudjátok oldani! Ne aggódj túlzottan, ha a tervek néha megváltoznak.
Mivel fogsz utazni?
A babákkal és kisgyerekkel történő utazások során a legnagyobb fejtörést ténylegesen az utazás megszervezése jelenti, míg eljutunk velük A-ból B-be.
Utazhatunk autóval, repülővel és tömegközlekedéssel is. Ha az úticél több módon is megközelíthető, akkor érdemes mérlegelni, hogy melyik a legkomfortosabb megoldás a babának és persze a szülőknek is.
Az autós utazás sokszor a legkényelmesebb alternatíva, különösen akkor, ha a baba még kicsi. Az autózás lehetőséget biztosít arra, hogy gyakori pihenőket iktassatok be, és saját tempóban haladjatok. Hasznos előre megtervezni a megállók helyszínét, ahol megejthető a a pelenkacsere, az etetés, nagyobb gyerekeknél egy kis séta, mozgolódás.
Az egészen kicsi babák esetében is fontos, hogy 2 óránként kivegyék őket a gyerekülésből, hogy nyújtózhassanak. A szülők stressz szintjét is csökkenti, ha előre tudják, hogy mikor és hol lesz lehetőség megállni és pihenni egy kicsit.
A repülés ugyan gyors, de a tapasztalat szerint több előkészületet igényel, mintha autóval vágnátok útnak. A repülőtéri procedúrák és az esetleges váratlan események megnehezíthetik a szülők dolgát.
Érdemes utánajárni, hogy egyes légitársaságok milyen lehetőségeket kínálnak a babával utazóknak. Több társaságnál felajánlják – felár ellenében – a nagyobb helyet a családosok számára, a csecsemőknek pedig még babaöblöt is biztosítanak, hogy a baba és a mama is kényelmesebben utazhasson és pihenhessen.
Azt is hasznos megérdeklődni, hogy milyen szabályok vonatkoznak a babakocsikra és az egyéb felszerelésekre. A legtöbb esetben a babakocsit a gép ajtajánál kell leadni, amit aztán leszálláskor vissza is kapsz.
Pippadu TIPP: A fel- és leszállás során a légnyomásváltozás miatt a baba füle bedugulhat, ami kellemetlen érzést okozhat. Segíthet, ha ilyenkor szoptatod a babát vagy ha szokott cumizni, akkor cumit adsz neki, mert a nyelés segít enyhíteni a feszültséget a fülben.
A vonatos utazás kényelmes opció, akár nagyobb távolságok esetén is. A már nagyobb mozgásigényű babáknak több lehetőségük van mozogni, mint a repülőgépeken, illetve az autóban.
Nagyobbacska gyerekek számára, akik egyébként is különös érdeklődést mutatnak a vonatok, járművek irányába, biztosan élménydús kaland lesz egy hosszabb-rövidebb vonatút. Szülőként azonban nem árt felkészülni olyan váratlan helyzetekre, mint a késések, várakozás, esetleg kényelmetlen mosdóhasználati és pelenkázási lehetőségek.
Készülődés az utazásra
Szükséges dokumentumok
Mind a felnőttek, mind pedig a gyerekek esetében fontos, hogy a tisztában legyél azzal, milyen okmányokra van szükség az utazás során. Napjainkban már az újszülötteknek is kötelező a személyi igazolvány, melynek érvényességét mindenképpen ellenőrizd le, több héttel az indulás előtt.
Ha olyan országba utazunk, ahová útlevél és/vagy vízum kell, akkor a babának is el kell készíttetni ezeket a dokumentumokat. A TAJ kártya se maradjon otthon, ha orvosi ellátásra lenne szükség, mindenképpen jó, ha nálatok van, az egészségügyi kiskönyvvel egyetemben. Érdemes megfontolni utasbiztosítás kötését is!
Mi kerüljön a bőröndbe?
A babával való utazás egy sarkalatos pontja a pakolás, amit általában egy listaírás előz meg. A tapasztaltabb szülők listáján a következő tételek szinte biztos, hogy szerepelnek.
Pelenkából és törlőkendőből mindenképpen legyen elég, főleg ha olyan helyre utaztok, ahol nem kapható a kedvenc és jól bevált márkátok. A fürdetőnek és a popsikrémeknek is legyen helye a poggyászban, ne emiatt kelljen gyógyszertárakat vagy drogériákat keresni!
A baba etetéséhez szükség lehet cumisüvegre, vagy ha már szilárd ételeket eszik, csomagolj elegendő bébiételt az utazásra. Ne maradjon otthon a saját étkészlet, előke, kedvenc itatópohár vagy gyerek kulacs se!
A baba számára kényelmes, időjárásnak megfelelő ruhákat csomagolj. Takarókra is szükség lehet, különösen, ha a szálláshely hűvösebb, vagy ha hosszabb időt töltötök a szabadban.
Ha nyári melegbe és vízpart mellé utaztok, akkor a fényvédelem elengedhetetlen. A babák bőrének megfelelő naptej, gyerek napszemüveg – mely az UVA és UVB sugárzástól is véd –, fürdőruhák és kissapkák feltétlenül legyenek nálad. Készülni kell a zordabb időjárásra is, nagyobbacska gyerekeknél egy jó esőkabát megmenthet minden programot.
A babakocsi vagy a hordozók elengedhetetlen kellékei az utazásnak, érdemes lehet mindkettőt magatokkal vinni. Egy könnyű és kicsire összecsukható babakocsi és egy ergonómiailag megfelelő babahordozó, kisebbeknek hordozókendők, átsegítenek minden helyzeten.
A baba számára fontos, hogy útközben is jól érezze magát, ezért érdemes néhány kedvenc játékot és könyvet is a csomagba rakni. Ezek nemcsak szórakoztatják a babát, hanem meg is nyugtatják, különösen új környezetben.
Ne hagyd otthon az alapvető gyógyszereket (pl. lázcsillapítót) és egy rakj össze egy egyszerű elsősegélycsomagot is, ami tartalmazzon, ragtapasz készletet, fertőtlenítő szereket és kullancscsipeszt is.
Ezeket is bekapoltad?
Mi legyen kéznél utazás közben?
Minden olyan dolog, ami a baba kényelméhez, nyugalmához, táplálásához szükséges, az legyen nálatok a kézipoggyászban. Ilyenkor legtöbbször egy praktikus pelenkázó táska az, amibe pakolni érdemes.
Legyen benne minden, ami a peluscseréhez és az etetéshez elengedhetetlen. Átlagosan naponta 4-5 pelenkával lehet számolni. Érdemes egy váltóruhát is beletenni, “baleset” esetére. Ha szükséges vigyetek magatokkal cumit, cumiláncot, cumisüveget, lefejt anyatejet vagy tápszert a megfelelő hőmérsékleten tárolva.
Ne feledjük a szoptatás diszkréciójához szükséges kendőt vagy takarót! Nem maradhatnak ki az unaloműző játékok, csörgők, rágókák, lapozgatós kiskönyvek és a kedvenc szundikendő sem!
3 további Pippadu tipp az utazáshoz babával
Időzítsd az utazás idejét a baba alvási ritmusához. Alvó babával a legkönnyebb utazni, ez minden szülő egybehangzó véleménye. Ha a baba alszik egy nagyot, azalatt te is tudsz egy kicsit pihenni, így mindketten üdén és frissen vethetitek bele magatokat rögtön az első napon a kalandokba!
Nézd meg előre, hogy a célállomáson hol találtok egészségügyi ellátást, ha esetleg szükség lenne rá. Ha a gyerkőc megbetegszik, sokkal magabiztosabban tudjátok kezelni a helyzetet, ha nem ott kell idegesen és kapkodva kideríteni, hogy hová tudtok fordulni ebben a váratlan szituációban.
Vigyétek el a nagyit is! Egy aktív és tettre kész nagyszülő a kisgyerekes nyaralásokon (is) kincset ér. Fontos, hogy nektek is jusson pár óra pihenés, kicsit kikapcsolódjatok és beleférjen akár egy randieste is.
Az utazás babával életetek egyik legnagyobb és legemlékezetesebb kalandja lesz, ami örök, albumba kerülő emlék. Teljesen természetes a szülők kezdeti aggodalma, hiszen kimozdítani a picit a megszokott környezetéből és rutinjából kihívásokkal teli szituáció. A tapasztalat ennek ellenére az, hogy az első családi utazásról hazatérve, a legtöbb kisgyerekes család gondolatai már a következő közös utazás körül forognak.
Vágjatok bele ti is, bátran!