Az alvás kérdésköre az egyik, ami a legjobban foglalkoztatja a szülőket. Nemcsak a baba születése előtt, hanem utána is. Ezer kérdés kavarog bennünk, hiszen köztudott, hogy az alvás és annak minősége kiemelten fontos a baba fejlődése és a kiegyensúlyozott mindennapok szempontjából. Az anyukák és apukák egyik gyakran feltett kérdése, hogy mégis miben aludjon a baba, hogy nyugodtan és kényelmesen pihenhessen.

A szülők számára kihívást jelenthet megtalálni azt az öltözetet, amely egyszerre kényelmes és biztonságos, miközben alkalmazkodik a különböző évszakokhoz és a szoba hőmérsékletéhez is. Emellett sokan tanácstalanok a hálózsák vagy takaró kérdésében, illetve abban, hogy milyen anyagokat érdemes választani az érzékeny bababőr számára.

Íme néhány jó tanács, ami segíthet! Mentsd el a cikket a könyvjelzőid közé, hogyha legközelebb szükséged lesz rá, azonnal visszatalálj ide!

Mennyi a babák alvásigénye?

Mennyit kell aludniuk a babáknak és a kisgyerekeknek?

A szülők gyakran aggódnak, hogy babájuk talán túl keveset alszik, és ez rossz hatással lehet az idegrendszeri fejlődésére. Nem ritkán pedig épp ellenkezőleg, amiatt szoronganak, hogy a csecsemőjük túl sokat alszik, és már többet kellene ébren lennie, nézelődnie, mozgolódnia. 

A nemzetközi ajánlások elég tág határokat engednek meg az alvás mennyiségét illetően, több szervezet többféle ajánlást is megfogalmazott, de nincsenek lényegi eltérések.

A National Sleep Foundation ajánlása szerint:

  • 0-3 hónapos korú csecsemőknek 14 és 17 óra közötti alvásra van szükségük naponta. Ebbe beleszámolják a napközbeni alvásokat is.
  • A 4-11 hónapos babáknak naponta körülbelül 12-15 órát javasolt aludni.
  • 1-2 éves kisgyermekek esetében 11 és 14 óra közötti alvásmennyiség az ideális.
  • A 3-5 éves korú óvodásoknak 10-13 órányi alvásra van szükségük.
  • A 6-13 éves iskolás korú gyerekeknél is fontos, hogy 9-11 órát töltsenek alvással éjszakánként.

Ugyanakkor érdemes azt is megnézni, hogy milyen hosszúak az ébrenléttel töltött időablakok, hiszen a szülők számára egyszerűbb azt figyelni, hogy a babák mennyi ideje vannak ébren, és ennek tükrében, mikor érkezik el az a pont, amikor érdemes őket elkezdeni felkészíteni az alvásra. Figyelve arra, hogy a gyerkőc ne legyen túl fáradt mire ágyba kerül, mert az megnehezíti az elalvást.

  • 0-4 hónapos kor között egy baba 45 perc és 1,5 óra között tud ébren tölteni, mielőtt újra elalszik. Értelemszerűen az első hetekben kevesebbet, majd ez fokozatosan nő.
  • 4-5 hónapos babáknak kb. 2 órás az ébrenléti időablakuk.
  • 6-10 hónap között ez az időtartam 2,5-3 órára nő.
  • 11-18 hónapos babák már 3,5-4,5 órát töltenek ébren két alvás között.
  • 18 hónap és 3 éves kor között pedig 4,5-5,5 órát.

Miért fontos az alvás?

Az egészséges táplálkozáson és az életkornak megfelelő mennyiségű mozgáson túl, a harmadik legfontosabb tényező, aminek óriási szerepe van az immunrendszer megerősödésében és működésében: az alvás. Az alvások hosszát, minőségét és magát az elálmosodás folyamatát is részben az immunrendszer szabályozza. Az alvás során, az immunrendszert támogató tápanyagok, ásványi anyagok és vitaminok hasznosulnak és beépülnek a babák fejlődő szervezetébe.

De mégis mi történik, ha a babák és a kisgyerekek nem alszanak eleget? Bizony az alváshiány, ami akár krónikus is lehet, hatással lehet a babák idegrendszeri fejlődésére, és a mozgáskoordinációjukra is.

Kutatások kimutattak összefüggést a gyermekkori elhízás és a nem megfelelő mennyiségű alvás között is, de a hosszú távon fennálló alváshiány hatással lehet a cukorbetegség kialakulására, valamint olyan mentális problémák, mint például a negatív önértékelés megjelenésére is. Ezért bármilyen nehéz is, fontos megtalálni a megoldást arra, hogy a babáknak és a kisgyerekeknek az életkoruknak megfelelő mennyiségű, pihentető alvásban legyen részük, és mi szülők is nyugodtan és eleget aludhassunk, ami szintén kulcsfontosságú az egész család számára.

Mitől alszik jól a baba?

Az alvás minőségét számos tényező befolyásolja, például a hőmérséklet, az öltözet és az alvási környezet. Nézzük meg részletesebben, hogyan segíthetsz a babádnak abban, hogy nyugodtan és jól aludjon:

Napi rutin fontossága: amikor a baba már meg tudja különböztetni a nappalt az éjszakától törekedjünk rá, hogy a rituálékból pontosan érezze, hogy most napközbeni szundizás vagy éjszakai hosszú alvás fog következni.

Jóllakottság: egy jóllakott baba jobban alszik, ezért figyeljünk rá, hogy ne teljen el túl hosszú idő az utolsó etetés és az altatás között.

Fényviszonyok: az elalvásra készülődve már érdemes a lakás fényeit tompítani, ezzel ösztönözzük a babák szervezetét a melatonin termelésre. Egyes alváskutatók esküsznek arra, hogy a babaszobában a piros éjjeli fény segíti az elalvást és javítja az alvás minőségét is. Ugyanúgy kitűnő választás a Moulin Roty éjjeli lámpa, melynek megnyugtató fénye a legkisebbek szemhéját is pillanatok alatt elnehezíti.

Hőmérséklet: Nem kell, hogy a babaszobában túl meleg legyen alváskor, hiszen ha megfelelően és rétegesen van öltöztetve a pici, nem fog megfázni. Az ideális hőmérséklet 20-21 fok, ami az első hetekben lehet kicsit több, míg a baba hozzászokik a pocakon kívüli hőmérséklethez, de aztán érdemes fél fokonként fokozatosan visszavenni.

Zajok: Ha nehézkes az elalvás sok babának segíthet a fehér zaj. Ehhez ma már nem kell bekapcsolni a hajszárítót vagy a porszívót, hiszen léteznek fehérzaj készülékek és applikációk is. Mivel a babák nem egyformák, vannak akik nem fehér zajokra, hanem nyugtató dallamokra szenderedek el. A zenélő plüssállatok az ő legnagyobb kedvenceik.

Kényelmes ruházat: A nyugodt alvás egyik záloga a megfelelő méretű és minőségű babaruha. Figyeljünk rá, hogy ne szorítson sehol, szabadon tudjon benne mozogni a pici. Az anyag összetétele legyen bababarát és légáteresztő, amibe nem izzad bele, és nem okoz neki semmiféle bőrirritációt.

Pippadu TIPP: Tudományos kutatásokra alapozva született egy sikerkönyv is témában Sofia Axelrod neurológus tollából, aki maga is kétgyermekes anya. A könyv címe: Mitől alszik jól a baba.

Hol aludjon a baba?

Arra nézve nincs egy általános recept, hogy hol aludjon a baba élete első szakaszában, hiszen ezt befolyásolják a lehetőségek, a szülők preferenciái, és persze a baba egyéni igényei is: mennyire alszik el könnyen, szüksége van-e testközelségre az alváshoz, milyen gyakran ébred éjjelente, mennyire gyorsan alszik vissza? Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia ajánlása szerint legalább 6 hónapig ajánlott a közös szobában alvás a hirtelen csecsemőhalál megelőzésének érdekében, ugyanakkor a külön ágyban alvást javasolják, a magasabb minőségű alvás miatt.

Kiságy, bölcső, vagy babaöböl?

A baba érkezése előtt a szülők berendezik a babaszobát, megvásárolják a kiságyat, ami legtöbbször ifjúsági ággyá is alakítható, így azt hosszú évekig használhatja a gyerkőc. Manapság újra népszerűek a bölcsők, melyek elférnek akár a szülői ágy mellett is, ringathatók, az első pár hónapban nagyon praktikus megoldásnak bizonyulnak. Csakúgy mint a babaöblök, melyeket kifejezetten úgy alakítottak ki, hogy a szülői ágyhoz csatlakozzanak közvetlenül, így teszik lehetővé az együtt-, mégis különalvást.

Hogy melyik a számotokra tökéletes verzió, az elsősorban azon múlik, hogy nektek és a babátoknak melyik a legkomfortosabb és legkényelmesebb megoldás. A kicsik fekhelyét igazán barátságossá varázsolhatod egy kedves mintájú rácsvédővel. Az első hetekben pedig a beletehetsz kiságyba egy babafészket is, ami növeli a baba biztonságérzetét, hiszen emlékezteti a korábban őt körülvevő anyaméhre.

Ami fontos, hogy a matrac ergonómiailag mindig tökéletes legyen a csecsemők számára. Nem ajánlatos a fekhelyüket túlzsúfolni állatkákkal, szundikendőkkel, mert ezzel is tudjuk minimalizálni a fulladásveszélyes helyzetek kialakulását. 

Pippadu TIPP: A meseolvasást akár már babakorban elkezdhetjük. Ez egy nagyon fontos pillére a szoros szülő-gyermek kapcsolat kialakításának, az értelmi és érzelmi intelligencia fejlődésének és nem utolsó sorban az elalvást is megkönnyíti.

Miben aludjon a baba télen?

A hideg hónapokban különösen fontos, hogy a baba melegen, de ne túl vastagon legyen öltöztetve, kerüljük el, hogy éjszaka megizzadjon. Az ideális réteges öltözet:

Rövid ujjú baba body, azon egy hosszú ujjú rugdalózó vagy pizsama, és egy vastag hálózsák. Ha a szoba hőmérséklete megfelelő, és a hálózsák is kellően vastag, akkor külön takaró már nem szükséges. Újszülöttek esetében egy pamut sapkát is érdemes adni rájuk, mert a buksijukon keresztül sok hőt tudnak veszíteni.

A hálózsák kiválasztásánál érdemes figyelembe venni a TOG (Thermal Overall Grade) értéket, amely megmutatja, milyen hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, és a szoba hőmérsékletével összevetve tudtok dönteni arról, hogy a babátok számára melyik érték az ideális. Télen leginkább a 2.5 és a 3.5-es értékű hálózsákok és takarók felelnek meg a babák számára.

A kezek és a lábak hűvösebbek lehetnek alvás közben, ez azonban természetes, nem feltétlenül jelenti azt, hogy a baba fázik. Ha mégis aggódunk, adjunk rá vékony zoknit vagy ujjatlan hálózsák esetén hosszú ujjú pizsamát is a body fölé. A legjobb módja annak, hogy ellenőrizzük a baba hőérzetét, ha a tarkójánál vagy mellkasánál tapintjuk meg – ha izzadt vagy túl meleg, érdemes levenni egy réteget.

Miben aludjon a baba nyáron?

A melegebb nyári hónapokban az okozza a fejtörést a szülőknek, hogy mit adjanak éjszakára a babákra, hogy ne izzadjanak meg, ne hevüljenek túl. Általános szabály nincs, a tényleges hőmérséklet sok mindent befolyásol. A legmelegebb kánikulai éjszakákon sokszor elég ha a pelenkás csöppséget egy textil pelussal takarjuk be, de nem extrém meleg esetén a javaslat a következő:

Elég egy rövid ujjú vagy ujjatlan pamut body és egy könnyű nyári hálózsák, esetleg egy finom kötött takaró. A lényeg, hogy lehetőség szerint jól szellőző, légáteresztő, bababarát, minőségi textilekből készüljenek, hogy viselésük komfortos legyen. Az ilyen bőrbarát anyagok segítenek elvezetni a nedvességet és hűsen tartják a csöppséget.

A nyári hálózsák TOG értéke 1.5-1. Ezek biztosítják a megfelelő szellőzést és a komfortérzetet anélkül, hogy túlságosan melegítenének. Fontos, hogy nyáron is ellenőrizzük a baba hőmérsékletét, nincs-e túl melege, ami akadályozza a pihenését.

Így segítheti az alvást a cumi

A cumit elfogadó babák esetében a cumi megváltás lehet, hiszen segítségével könnyebben alszanak el a picurok. Megnyugtató tény, hogy a cumiről bebizonyosodott, hogy csökkentheti a hirtelen csecsemőhalál (SIDS) kockázatát.

A születést követően, ahhoz, hogy a baba táplálékhoz jusson a szopó refllex kialakulására van szükség. Ehhez a reflexhez kötődik neki a jóllakottság, elégedettség érzése, így a babák egy idő után önmaguk megnyugtatására is használják ezt a reflexet, és a cumi segítségükre van ebben. Különösen hasznos lehet azoknál a piciknél, akiknek nehezebben megy az elalvás, vagy akik gyakrabban ébrednek fel éjszaka.

A BIBS cumik egyszerűek, letisztultak, többféle méret, anyag (kaucsuk és szilikon) és forma közül választhatunk, de ami közös bennük, hogy nagyon biztonságosak. Az éjszakai, világítós cumiknál a fogantyú lágyan foszforeszkál (akár 8 órán keresztül!), így sötétben is könnyű megtalálni.

Pippadu TIPP: A kiszámítható napirend nagyon fontos a megfelelő alvási rutin kialakításában. Ezért ha tudod, azonos időben és sorrendben kerüljön sor a fürdetésre, etetésre, mesélésre.

A baba nyugodt alvásának biztosítása tehát egy meglehetősen sok összetevős folyamat, és minden családnak ki kell tapasztalni, hogy nekik mi válik be igazán. Ugyanakkor muszáj erre kiemelt fókuszt tenni, hiszen az alvás nagyon fontos baba fejlődésének szempontjából.

Fontos biztosítani az ideális körülményeket ahhoz, hogy a pici eleget aludjon és az alvása pihentető is legyen. Másodsorban, ha a baba jól alszik, a mama és a papa is kipihentebb, ami pedig a boldog, mosolygós nappalok szempontjából fontos tényező. Ha szeretnéd tudni, hogy mikor alussza át a baba az éjszakát, akkor pedig olvasd el azt a cikkünket is!

Ezek is érdekelhetnek